,

ریمپ سمند EF7 | ریمپ سمند LX | سمند SE

سمند

ریمپ سمند EF7 | ریمپ سمند LX | سمند SE

تفاوت سمند EF7 و سمند LX چیست؟

سمند LX و سمند EF7 از نظر طراحی ظاهری، طراحی داخل کابین و همچنین امکانات رفاهی و ایمنی کاملا مشابه یکدیگر هستند. سمند EF7 و سمند LX تنها در مشخصات و ویژگی‌های فنی با یکدیگر متفاوت هستند. موتور سمند LX معمولی ۱۷۶۱ سی‌سی حجم دارد که از حجم موتور ۱۶۴۵ سی‌سی سمند EF7 بیشتر است. سمند EF7 ۱۶ سوپاپ دارد و سمند LX ۸ سوپاپ. از نظر قدرت موتور نیز سمند EF7 با تولید ۱۱۳ اسب بخار، توان بیشتری نسبت به ۹۴ اسب بخار سمند LX دارد و گشتاور آن نیز از سمند LX معمولی بیشتر است. از سوی دیگر مصرف سوخت سمند EF7 به دلیل قدرتمندتر بودن موتور بیشتر از سمند LX است. همچنین تفاوت‌هایی در سیستم الکترونیکی دو خودرو وجود دارد.

سمند LX EF7 از موتوری به نام EF7 استفاده می‌کند و علت نام‌گذاری این خودرو نیز استفاده از همین موتور است. این موتور ۱۶ سوپاپ ۱.۷ لیتر حجم دارد و می‌تواند ۱۱۳ اسب بخار نیرو و ۱۵۵ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. نیروی تولیدی توسط این موتور از طریق یک گیربکس ۵ سرعته دستی به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود. این موتور در کلاس قیمتی سمند موتوری نسبتا قدرتمند محسوب می‌شود. سمند LX EF7 می‌تواند در ۱۲.۹ الی ۱۳.۴ ثانیه تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. حداکثر سرعت این خودرو ۲۰۰ کیلومتر است. مصرف سوخت این ماشین نیز در کلاس سدان‌های ارزان بازار مناسب است. سمند LX EF7 در هر ۱۰۰ کیلومتر بین ۷.۹ تا ۸.۲ لیتر بنزین مصرف می‌کند و استاندارد آلایندگی آن یورو ۴ است.

مزایا و معایب سمند EF7

می توان از ایرادات این خودرو به موارد زیر اشاره نمود:

۱) نا هماهنگ بودن گیربکس با موتور خودرو که واقعا آزاردهنده است، بخصوص در تعویض دنده از یک به دو کاملا مشهود بوده و شاهد افت شتاب اولیه می باشد.

۲) تاخیر دریچه گاز

۳) مکث بین تعویض دنده

۴) ورود صدای موتور به اتاق در سرعت های بالای ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت

۵) کُپ کردن خودرو در هنگام حرکت با کولر روشن

۶) دل زدن موتور هنگام شروع حرکت

۷) دید ضعیف به اطراف خودرو علی الخصوص دید از جلو و ایجاد مزاحمت ستون های جلو برای راننده

۸) ضعف کیفی قطعات الکتریکی

۹) بالا بودن دمای آب و داغ شدن موتور بخصوص در نمونه های دوگانه سوز

۱۰) روغن ریزی قطعه اویل ماژول (در قدیم)

۱۱) خرابی سنسور میل سوپاپ

۱۲) گیرکردن سوپاپ CVVT

مزایای ریمپ کسپر تیونینگ

در صورتیکه موتور خودرو در بهترین شرایط عملکردی باشد می توانیم با بنزین معمولی خودرو را تا ۸ اسب بخار تقویت کرده (بدون تجهیزات) و تا ۱۰نیوتن متر گشتاور را افزایش دهیم در حالیکه در حالت طبیعی شاهد افزایش مصرف نخواهید بود. بطور کلی مشتری می تواند سه پکیج ریمپ را انتخاب کند:

* پکیج اکونومی: بدون افزایش توان ، فقط جهت کاهش مصرف سوخت

* پکیج شهری: ۵ اسب بخار افزایش بدون افزایش مصرف سوخت و ۱۰ نیوتن متر افزایش گشتاور

* پکیج ریسینگ: ۰۱ اسب بخار با اندکی افزایش مصرف سوخت و ۱۵ نیوتن متر افزایش گشتاور (داشتن تجهیزات تقویتی در این پکیج الزامیست)

خودروی سمند LX-EF7 تا کنون با دو مدل ایسیو عرضه شده است:

۱) گروه ایسیوهای زیمنس:

۱٫۱) زیمنس تک سوز بنزینی یورو۲

۱/۲) زیمنس بنزینی یورو۴

۱/۳) زیمنس بنزینی دوگانه سوز با ریل گاز ماتریکس

۲) گروه ایسیوهای بوش :

۲/۱) ایسیو بوش بنزینی ME7.4.9

۲/۲) ایسیو بوش بنزینی ME 17 (از سال ۹۶)

۲/۳) ایسیو بوش دوگانه سوز ME 7.4.9

۲/۴) ایسیو بوش دوگانه سوز ME 17 (از سال ۹۶)

• رفع مشکل مصرف سوخت

وزن اتاق بالا ، گیربکس با ضرایب دنده سنگین و عدم سازگاری بنزین باعث می شود مصرف سوخت سمند EF7 به خصوص در شهر بالا می باشد . با ریمپ سمند EF7 می توانیم مصرف سوخت شهری رو کاملا پایین بیاریم چجوری ؟؟ نکته مهم عدم سازگاری با بنزین است، وقتی موتور و برنامه ایسیو با بنزین در جایگاه سازگار باشه نسبت سوخت و هوا AFR در حالت ایده آل قرار میگیره و مصرف خودرو پایین میاد.
سمند EF7 به علت مشکلات متعددی همچون مصرف سوخت بالای شهری باعث نارضایتی مشتریان شده است ، شرکت کسپر تیونینگ با تغییرات جدول سوخت و جرقه بدون کاهش توان موتور و افزایش دمای موتور، مصرف سوخت این خودرو را نزدیک به ۱ لیتر در هر صد کیلومتر کاهش می دهد.

• رفع ایراد داغ کردن موتور EF7

کارکرد زیاد و مداوم فن دور تند باعث بالا رفت مصرف سوخت، خرابی باتری و فشار مضاعف به آلترناتور خودرو می گردد. شرکت کسپر تیونینگ با اصلاح ضریب کار کرد فن به صورت نرم افزاری این ایراد را مرتفع می نماید و روشن شدن فن دور تند و کند را به ترتیب از ۱۰۲ و ۹۵ به ۹۶ و ۹۰ می رساند.

• رفع صدای ناک

ناک یا همان صدای پیستون که چق چق چق در موتور صدا می دهد به شدت باعث کاهش عمر موتور ، افت توان و افزایش مصرف سوخت می گردد. این خودرو می شود. برای رفع این مشکل شما باید بنزین سوپر استفاده کنید یا از مکمل بنزین استفاده کنید. و این هزینه گزافی برای مشتری دارد. ما با ریمپ ایسیو سمند EF7 کالیبراسیون جداول رو با استاندارد یورو ۲ و اکتان ۸۴ سازگار می کنیم که باعث می شود ناک موتور با ریمپ به طور کامل رفع شود.

کپ اولیه و شروع حرکت اولیه ضعیف

به خاطر داشته باشید که بیشترین حالت تولید آلایندگی خودرو در زمان شتابگیری هست به همین علت کمپانی ها با استفاده از دریچه گاز برقی ، باز شدن دریچه گاز رو محدود میکنند. به زبان ساده تر یعنی وقتی شما پدال گاز رو ۵۰ درصد فشار میدید دریچه گاز ۵۰ درصد باز نمیشه !!ایسیو باز شدن دریچه گاز کنترل می کند تا آلایندگی بالانرود و همین باعث ضعف اولیه خودرو میشه.

ما در کسپر تیونینگ با ریمپ سمند EF7 نسبت باز شدن پدال گاز با دریچه گاز رو خطی میکنیم و عکس العمل پدال گاز را به گونه ای اصلاح می کنیم که دیگر شاهد هیچ تاخیری نخواهید بود و شما بعد از ریمپ تازه شاهد حرکت منطقی و سریع این خودرو خواهید بود.

رفع مکث و کُپ بین دنده یک و دو

بعد از ریمپ شما قادر خواهید بود که در حین شتابگیری بدون از دست دادن زمان وارد دنده دو شده و به شتابگیری ادامه دهید، باید دانست به دلیل مکث بین تعویض دنده یک و دو شاهد افت دور موتور و از دست دادن زمان در حین شتابگیری خواهیم بود که این نقیصه به طور کامل با ریمپ این خودرو برطرف خواهد شد.

چگونه همزمان با کاهش مصرف ، قدرت موتور افزایش می یابد ؟

جواب این سؤال نیاز به یک توضیح اولیه دارد ، با توجه به صحبت های بالا بعد از ریمپ سمند EF7 برنامه ایسیو با موتور و بنزین معمولی سازگار می شود مصرف سوخت کاهش می یابد و ما در جداول سوخت می توانیم در دورهای بالا (۳۵۰۰ به بالا ) و در شرایط شتابگیری و تخته گاز نسب سوخت به هوا رو در حالت حداکثر قدرت قرار دهیم همین باعث افزایش توان و شتاب میشود.

یعنی وقتی در شهر و اتوبان یا زمانهایی که از سرگاز استفاده می کنید مصرف شما کاهش می یابد و در زمانی که نیاز به شتاب و قدرت در سراشیبی ها دارید از جداول بهینه شده حداکثر قدرت استفاده میکنید.

افزایش برد خودرو در حالت گاز CNG

یکی دیگر از مزایای ریمپ برای خودروهای دوگانه سوز، افزایش برد این خودروها در حالت گاز است! بنابراین شما شاهد این خواهید بود مصرف گاز خودرو یز کاهش پیدا خواهد کرد.

توان حذف سنسور دوم اکسیژن در صورت حذف کاتالیست

اگر خودروی شما دارای خطای فرسودگی کاتالیست باشد یا کاتالیست ماشین خود را حذف کرده باشید و به همین دلیل چراغ چک خودرویتان روشن باشد یا این خطا را دایم داشته باشید ، ما قادر هستیم تا این خطا را برای همیشه حذف کرده و چراغ چک را خاموش کنیم.

توانایی حذف سنسور میل سوپاپ بدون از کار افتادن شیربرقی CVVT

اگر خودروی شما بصئرت دایم دچار مشکل خطای سنسور میل سوپاپ است و یا رفع این ایراد موجب صرق هزینه هنگفتی می باشد، می توانیم این سنسور را برای شما از ایسیو حذف کنیم بدون آنکه سیستم CVVT خودرو از کار بیفتد ، در حالت عادی با بروز این خطا، شما شاهد آن خواهید بود که سیستم زمانبندی از کار می افتد و خودرو در دورهای بالا همچون سابق دور نمیگیرد، به همین علت شاهد آن خواهید بود که شبیه به حالتی خفه شکل دور می گیرد، موارد بسیاری از مشتریان به شرکت کسپر تیونینگ مراجعه نموده اند که به دلیل ریمپ غیراصولی و روش غلط حذف سنسور میل سوپاپ ، خودروی آنها عملکرد سیستم زمانبندی متغیر را از دست داده بود بنابراین در انتخاب شرکت متخصص درست اقدام کنید.

کاهش ۰٫۵ لیتری مصرف سوخت شهری: هر راننده ای می خواهد تا مصرف سوخت خودروی خود را کاهش دهد و برای این اتفاق باید به شرایط آب و هوایی، رطوبت، بنزین و … دقت بیشتری نمود که با آپدیت و اصلاح نرم افزاری مصرف سوخت کمتر وعمر قطعات نیز بیشتر میگردد.

رفع صدای هاااااار (صدایی شبیه دور گرفتن با حالت خفگی)

پس از ریمپ به دلیل سریعتر شدن عکس العمل موتور و کشش بیشتر، حالت واماندگی در دور میانی که منجر به ایجاد صدای هاااار میشد، از بین رفته و به داخل اتاق وارد نمی شود.

برداشتن کاتاف ایسیو

درصورت تمایل مشتری می توان کاتآف خودرو را از ۶۵۰۰ به ۷۰۰۰ دور افزایش داد اما افزایش بیشتر ازین مقدار واقعا برای موتور ضرر دارد و به هیچ عنوان کارشناسان کسپر تیونینگ توصیه نمی کنند. افرادی که تمایل به رانندگی در این محدوده را دارند باید بدانند که لازم است موتور خودرو به تجهیزات تقویتی نظیر کیت مکش مجهز شود تا راندمان موتور در دورهای بالا حفظ شود.

افزایش دور آرام و رفع ایراد لرزش درجا

در حالت عادی دور موتور خودروی سمند EF7 حدود ۸۰۰ است ، و درصورتیکه به دلیل افزایش کیلومتر یا بالابودن کارکرد خودرو یا ضعف کویل ها، شاهد لرزش درجا هستید می توانیم با اندکی بالابردن دور موتور به دور آرام ۸۵۰ یا ۹۰۰ و اصلاح جدول warm up ، این لرزش را برای همیشه برطرف کنیم و از شر لرزش درجا راحت شوید. یادتان باشد این آپشن رایگان است اما با یادآوری مالک انجام می شود زیرا این اقدام بصورت سفارشی انجام می پذیرد و در حالت عادی بر روی پکیج ریمپ اعمال نمی گردد.
یادتان باشد، هیچ مشکلی در کسپر تیونینگ باقی نمی ماند!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *