,

ریمپ دنا Remap Dena

دنا

نتایج مفید ریمپ خودرو دنا

رفع کپ دریچه گاز برقی

اگر دریچه گاز برقی باشد، عموما ECU تصمیم میگیرد که چه مقدار از دریچه را باز کند. در بیشتر موارد وقتی پدال گاز را فشار می دهید، دریچه گاز به همان اندازه باز نمی شود.  معمولاً اگر شما زیر دور موتور ۳۵۰۰ پدال گاز را تخت کنید، دریچه صد درصد باز نشده و شما تاخیر را احساس می کنید. در برنامه ریمپ کسپر تیونینگ، با بهینه سازی جداول پدال و دریچه، ریسپانس تراتل Throttle Response ( سرعت واکنش پدال گاز)  افزایش یافته و دیگر شاهد تأخیر نخواهید بود.

افزایش توان دنا

یک برنامه ریمپ اصولی باید بتواند حدود ۷ اسب بخار و ۱۵ نیوتن متر گشتاور به قدرت این موتور بیفزاید. نتیجه این افزایش قدرت ، افزایش توان و کشش در دورهای بالا و هنگام پر بودن خودرو می باشد که در مواجهه با مسیرهای سربالایی خودرو دچار افت توان نمی شود.

اصلاح دمای فن

با توجه به سنگینتر بودن دنا نسبت به سمند، بار بیشتری بر روی این موتور قرار دارد که در نتیجه موجب گرمتر کار کردن این موتور می شود. این داغ تر بودن را در تابستان پس از خاموش کردن خودرو در هوای گرم مشاهده می کنید. در این حالت دمای آب خودرو پس از خاموش شدن حدود ۱۵ درجه افزایش می یابد.  به همین علت شرکت کسپر دمای دور کند فن را از ۹۵ درجه به ۹۰ و دمای کار کرد دور تند را از ۱۰۲ به ۹۶ کاهش میدهد تا ضمن افزایش عمر واشر سرسیلندر، موتور در محدوده دمایی امن تری کار کند.

رفع ناک سرگاز

به جهت پاس شدن استانداردهای آلایندگی یورو۴، میزان پاشش سوخت در شروع حرکت در دورهای پایین محدود شده و به دلیل عدم تامین سوخت مناسب شاهد صدای ناک (شق شق سوپاپ) هستیم. این صدا در واقعیت ناشی از لغزش پیستون بوده و در دراز مدت منجر به کاهش عمر موتور می گردد. این ایراد بیشتر در ایسیو زیمنس و ایزی یو مشاهده می شود.

رفع محدودیت سرعت

 در ایسیوهای بوش ME17 و ایزی یو ۲٫۵  از قفل نرم افزاری محدودکننده سرعت استفاده شده است که موجب می شود خودرو نتواند سرعتی بیش از ۱۷۵ الی ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت داشته باشد. در برنامه ریمپ کسپر تیونینگ این محدود کننده حذف می شود.

ایسیوهای خودرو دنا

دنا از زمان عرضه تا کنون با چهار کامپیوتر مختلف عرضه گشته :

  • از ۹۳ تا ۹۶ Bosch ME 7.4.9 (تامین کننده: شرکت سازه پویش)
  • از ۹۶ تا کنون Bosch ME 17 (تامین کننده: شرکت سازه پویش)
  • از ۹۵ تا کنون به صورت همزمان ٍEasy U 2.5 (تامین کننده:شرکت کروز)
  • از ۹۷ تا کنون ایسیو زیمنس جدید (تامین کننده: شرکت کروز) در مدلهای Low Option    قالپاق دار(LOW OPTION) 

توجه: بعضی از سازندگان ایسیوها برای جلوگیری از ریمپ، اقدام به نصب قفل نرم افزاری کرده اند. برای مثال در کامپیوتر ME17  که در بالا به آن اشاره کردیم، میکروی مرکزی دارای قفل بوده. در ابتدا می بایست پسورد آن را شناسایی و ذخیره نمود و سپس اقدام به شکستن قفل کرده تا قابل ریمپ شود. در حال حاضر برنامه ایسیو جدید زیمنس (Unknown Siemens) دنا لو آپشن/قالپاق دار، در پروگرامرهای داخلی موجود نبوده.  روش کار مدعیان ریمپ برای این خودرو، منجر به از کار افتادن سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ می شود. این کار نتیجه معکوس داده و موجب به هم ریختن  تنظیم موتور در دورهای مختلف و خفه کار کردن موتور می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *