,

ریمپ دنا پلاس Remap Dena Plus

دنا پلاس

معرفی خودرو دنا پلاس توربو

عرضه مدل دنا پلاس به سال ۹۶ بر می گردد. در ابتدا قرار بود این خودرو با موتور توربوشارژ و گیربکس اتوماتیک عرضه گردد اما در ابتدا با موتور EF7 اتمسفریک تولید شد. در اواخر سال ۹۶ مدل پلاس توربوشارژ با موتور EF7 TC نیزبه بازار ارائه شد.

نکات مثبت دنا پلاس: استفاده از رینگ ۱۶ اینچ پنج پیچ، سانروف، گرافیک جدید چراغها و طراحی جدید دربها.
نکات منفی دنا پلاس: مصرف سوخت بالا در وضعیت اورهیت (Over heat)، تاخیر پدال گاز و لگ توربو، عدم تامین برخی لوازم یدکی توربو نظیر واشر منیفولد توربو.

ریمپ دنا پلاس توربو
دنا پلاس توربو

نتایج چشمگیر ریمپ دنا پلاس توربو

رفع لگ توربو (Turbo Lag) 

یکی از ایرادات موتورهای توربو شارژ، تاخیر در به مدار آمدن این قطعه می باشد، بطور معمول در موتور TC  EF7 از دور موتور ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰  توربوشارژ در مدار قرار دارد. اما تا پیش از Spool شدن توربوشارژ، مکثی مشاهده می شود. این مکث لگ توربو نامیده شده و در برنامه بهینه شرکت کسپر تیونینگ با تغییرات اعمال شده کاهش یافته است.

کالیبراسیون موتور با بنزین معمولی

خودروهای توربوشارژ به دلیل بالا بودن فشار احتراق نیاز به بنزین با کیفیت دارند. با ریمپ برنامه توربوشارژ با بنزین معمولی کالیبره می شود. و در صورت فقدان بنزین سوپر و استفاده از بنزین معمولی بدون نیاز به مکمل سوخت، موتور به خوبی کار کند و افت توان نخواهد داشت.

رفع تاخیر پدال گاز (کپ اول حرکت)

همانطور که میدانید در دنا پلاس از دریچه گاز برقی استفاده شده است.  در نتیجه گشتاور موتور در دورهای پایین محدود گردد. در آغاز دورگیری خودرو، موتور آن دچار مشکل لگ توربو و کاهش توان می گردد. شرکت کسپر تیونینگ  عملکرد دریچه گاز را خطی سازی نموده، و تاخیر دریچه گاز به کلی برطرف می گردد.

رفع ایراد بالا رفتن مصرف سوخت در اثر اورهیت(overheat) 

اینتر کولر در دنا پلاس توربو تقویت شده است. اما شاهد آن هستیم که در صورت فشار آوردن متوالی به خودرو، ECU موتور به حالت لیمپ (Limp) وارد می شود. و با افزایش پاشش سوخت، دمای احتراق را جهت پیشگیری از پیش اشتعالی احتراق افزایش می دهد. شرکت کسپر تیونینگ با تغییر دمای فن و اصلاح جدول سوخت و جرقه، این حالت را به تاخیر می اندازد.

افزایش شتاب و گشتاور با بهینه سازی بوست توربو

با افزایش بوست توربو و زودتر وارد شدن آن به مدار، تا ۲۰ اسب بخار به توان خودرو افزوده می شود. این تنظیمات با در نظر گرفتن شرایط ایمنی (Safety) و ضریب اطمینان موتور انجام خواهد شد.

ریمپ ایسیو دنا پلاس توربو remap
ECU دنا پلاس توربو

ایسیو دنا پلاس توربو شارژ

ایسیو مورد استفاده در این خودرو از نوع Bosch ME 7.4.9  می باشد که در خودروی سمند سورن توربوشارژ هم استفاده شده است. ریمپ این نوع ایسیو خاص بوده و کسانیکه اقدام به این کار می کنند با در نظر گرفتن نسبت تراکم این موتور باید بتوانند موازنه ای بین جداول آوانس ، گشتاور و سوخت برقرار کنند تا خودرو در در حین دورگیری دچار حالت دل زدن نشود، به عبارتی در هر حالتی از فشردن پدال گاز، از شتابگیری یکنواختی برخوردار باشد. در نظر داشته باشید در ریمپ موتورهای توربو می بایست حتماً جداول مخصوص توربوشارژ نیز بازنگری و بار توربو در دورهای مختلف بصورت یکسان تقسیم شود.

چکیده مزایای ریمپ دنا پلاس توربو

  • رفع لگ توربو (Turbo Lag)
  • رفع تاخیر پدال گاز  دنا پلاس
  • کالیبراسیون ایسیو با بنزین معمولی بی کیفیت
  • پیشگیری از ایجاد حالت اورهیت (over heat)
  • اصلاح دمای روشن شدن فن دنا پلاس
  • افزایش کات آف از ۵۵۰۰ به ۶۵۰۰ دور بر دقیقه
  • حذف سنسور اکسیژن دوم برای خودروهایی کاتالیست را حذف کرده اند
  • افزایش توان تا ۱۰ درصد (۱۵ الی ۲۰ اسب بخار)
  • افزایش گشتاور تا ۲۵ نیوتن متر
تیونینگ موتور دنا پلاس توربو
موتور دنا پلاس
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *