,

ریمپ ایسیو پژو ۲۰۶ تیپ ۴,۵,۶ و ریمپ پژو ۲۰۷i ویژه مدلهای فرانسوی (تا ۹۱)

پژو ۲۰۶

پژو ۲۰۶ و ۲۰۷ یکی از پررنگ ترین خودرو های بازار می باشند. آپشن های جالب و لوازم افترمارکت زیاد این خودرو، مورد توجه خودرو دوستان و تیونرها قرار گرفته است. با هم به بررسی ویژگیهای این خودروها میپردازیم.

تاریخچه موتورهای پژو سری TU:

موتورهاي سري TU یک خانواده از موتورهاي چهار سیلندر کوچک مورد استفاده در طیف وسیعی از خودروهاي پژو و سیتروئن می باشند. این موتورها در سال ۱۹۸۶ با خودرو Citroën AX معرفی شدند که جایگزین خانواده X در آن زمانه شد. TU ها در هر دو نوع بنزینی و دیزلی بدون توربو(TUD) در دسترس هستند.

انواع ایسیو (ECU) پژو ۲۰۶ و ۲۰۷i در سالهای مختلف )هر دو مدل دنده دستی و اتوماتیک) :

 • از سال ۸۱ تا ۸۵ : ایسیو بوش ME 7.4.4
 • از سال ۸۶ تا 91 : ایسیو بوش ME 7.4.5  در دو نسخه با دریچه گاز برقی فلزی و پلاستیکی
 • از سال ۸۹ تا ۹۱ پژو ۲۰۷i: ایسیو بوش ME 7.4.5 (در دو ورژن: دریچه گاز برقی فلزی و پلاستیکی)

استیجهای ریمپ :

 • استیج ریمپ اکونومیک
 • استیج ریمپ استاندارد
 • استیج ریمپ افترمارکت و تغییر یافته
 • استیج ریمپ داینو با سوخت مسابقه یا E85

استیج ریمپ اکونومیک:

در این مرحله بر روی جداول سوخت، جرقه، سنسور اکسیژن و دریچه گاز به نحوی کار می شود که بدون کاهش توان و گشتاور خودرو مصرف سوخت خودرو نزدیک به ۱۰ % کاهش مصرف سوخت حاصل شود.

استیج ریمپ استاندارد:

 در این مرحله بر روی جداول سوخت، جرقه، اکسیژن و دریچه گاز به نحوی تغییرات اعمال میگردد که بدون افزایش زیاد مصرف سوخت حداکثر توان موتور و گشتاور تا ۱۰ % حاصل گردد. تمامی تغییرات با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و کیفیت سوخت بنزین ایران کاستومایز می شود تا بدون ایجاد مشکل در موتور و کاهش عمر آن ارائه گردد.

اگر بدون در نظر گرفتن کیفیت سوخت، در خودروهای استاندارد فاقد هدرز، کیت مکش و… اقدام به افزایش زیاد اوانس جرقه برای حصول حداکثر قدرت گردد، ناک (احتراق پیش رس) و افزایش دمای احتراق صورت میگیرد. در حالت ناک نرخ انتقال حرارت نزدیک به ۱٫۷ برابر میگردد و گاها باعث ذوب شدن پیستون می شود. همین افزایش دما تخریب کاتالیزور را نیز در بر می گیرد.

کسپر تیونینگ به تمامی بنچ مارک های حاصل از آزمایشات موتور tu5،tu3،ef7  دسترسی داشته و تغییرات را با علم کامل به این موتورها انجام می دهند.

 •  در این استیج تاخیر دریچه گاز به طور کامل مرتفع شده و حداکثر توان و گشتاور ممکن به طور واقعی بدست می اید.
 • امکان حذف سنسور اکسیژن دوم یا غیر فعال کردن و اصلاح پارامتر ها به طور کامل انجام میگردد.
 • افزایش کاتاف تا محدوده ایمن۷۵۰۰ دور انجام میگردد. به درخواست مشتری کاتاف تا دور بالاتر امکان پذیر می باشد اما  افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی موتور ندارد.

استیج ریمپ افترمارکت و تغییر یافته:

 در این مرحله بر روی جداول سوخت ،جرقه ، اکسیژن و دریچه گاز به نحوی تغییرات اعمال میگردد که بدون افزایش زیاد مصرف سوخت حداکثر توان موتور و گشتاور تا ۱۵% بسته به تغییرات مکانیکی حاصل گردد. در  این استیج که معمولا با نصب هدرز یا حدف کاتالیزور، کیت مکش ، تراکم، میل سوپاپ و… همراه است می توان حداکثر اعمال تغییرات را برای حصول حداکثر توان و گشتاور انجام داد. در این استیج معمولا مشتریان از از بنزین با اکتان بالا استفاده نموده و این نکته باعث می شود که قدرت موتور و گشتاور بهبود یافته و احتمال پدیده ناک کمتر شود.

 • در این استیج تاخیر دریچه گاز به طور کامل مرتفع شده و حداکثر توان و گشتاور ممکن به طور واقعی بدست می اید.
 • همچنین امکان حذف سنسور اکسیژن دوم یا غیر فعال کردن و همچنین اصلاح پارامتر ها به طور کامل انجام میگردد.
 • افزایش کاتاف تا محدوده ۷۵۰۰ دور نیز که محدوده ایمنی است انجام میگردد. به درخواست مشتری کاتاف تا دور بالاتر نیز امکان پذیر می باشد، اما نکته قابل توجه این است که افزایش کاتاف بدون افزایش راندمان حجمی هیچ تاثیری در توان خروجی موتور ندارد.
 • معمولا در این استیج به هنگام نصب میل سوپاپ با lift و duration  بیشتر دور آرام موتور به هم ریخته و علاوه بر لرزش ونوسان دور موتور، خلاء مانیفولد ورودی کاهش یافته و بوستر ترمز ضعیف عمل میکند که شرکت کسپر تیونینگ با تغییرات روی جداول دور آرام کلیه مشکلات فوق را مرتفع می نماید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *