,

ریمپ ام وی ام ایکس Remap MVM X 22

ام وی ام ایکس

در این مقاله به بررسی ریمپ و روش برطرف کردن ایرادات ام وی ام X22 می پردازیم. رفع ایراداتی نظیر بالا بودن دمای فن خودرو، شتاب بسیار پایین، کشش ضعیف دور بالا، تاخیرپدال گاز و صدای ناک (که برای موتور بسیار مضر است).

 

مزایای ریمپ ام وی ام ایکس ۲۲

افزایش توان و شتاب

از ایرادات بارز این خودرو شتاب و توان کم آن می باشد. این ایراد در مواجهه با سربالایی ها، بخصوص در زمان پر بودن خودرو مشاهده می شود. علت این نقص، الزام خودروساز به پاس کردن استاندارد یورو ۵ می باشد. این استاندارد با بنزین های بی کیفیت و اکتان پایین دچار مشکل می شود. پس از ریمپ و اصلاح نرم افزاری، ایسیو خودرو حدود ۱۰ درصد به توان و گشتاور موتور افزوده می شود.

رفع صدای ناک (چق چق سوپاپ)

صدای ناک که به غلط از سوی مکانیکها به صدای سوپاپ (چق چق) مشهور شده است، در واقع صدای لغزش پیستون می باشد. از ایرادات واضح خودروی ایکس۲۲، صدای ناک در دورهای میانی می باشد. اصلی ترین دلیل آن کالیبراسیون غلط ایسیو با بنزین اکتان بالا می باشد. دلیل دوم، نسبت تراکم موتور ایکس۲۲ عدد ۱۱٫۴ به یک می باشد که عدد بالایی به حساب می آید. صدای ناک موجب فرسودگی موتور و شکستگی پیستونها می گردد.

رفع مشکل تاخیر پدال گاز

دریچه گاز برقی، یکی دیگر از دلایل شتاب پایین ایکس۲۲ است. در سیستم دریچه گاز برقی (Electronic Throttle Control)  میزان بازشدن دریچه گاز به مقداری است که در ایسیو تعریف شده نه آن مقداری که راننده پدال را فشار می دهد. به همین دلیل شما در شروع حرکت چه هفتاد درصد پدال را فشار دهید، چه صددرصد، تغییری را در شتاب شروع حرکت مشاهده نمی کنید. باز شدن پدال گاز به صورت کامل (Full Throttle) معمولا بعد از دور موتور ۳۵۰۰ صورت می گیرد، به همین دلیل راننده مجبور است برای دریافت کشش بهتر، دور موتور را بیشتر بالا برده و در نتیجه مصرف سوخت خودرو افزایش می یابد. 

افزایش کشش و گشتاور دورهای بالا

این ایراد را اصطلاحاً «نداشتن نفس» در دورهای بالا اعلام می کنند. یعنی فقط صدای موتور افزایش می یابد اما قدرتی حاصل نمی شود. علت این ایراد اعمال محدودیت گشتاور در جداول کالیبراسیون می باشد. این ایراد موجب می شود خودرو در دورهای بالا کشش مطلوبی نداشته باشد و در جاده کم بیاورد. شرکت کسپر تیونینگ با اصلاح جداول Optimum Torque این مشکل را به کلی برطرف می کند. 

موتور SQRD4G15B خودروی ایکس22 به حجم 1.5 لیتر
موتور SQRD4G15B خودروی ایکس۲۲ به حجم ۱٫۵ لیتر

مشخصات فنی موتور ایکس۲۲

خودروی MVM X22 از موتوری به حجم دقیق ۱۴۷۸ سی سی با کد SQRD4G15B با حداکثر توان ۱۰۵ اسب بخار و ۱۳۵ نیوتن متر در ۲۷۵۰ دور بر دقیقه سود می برد. استفاده از سیستم زمانبندی متغیر سوپاپ (VVT-I)  و سیستم تزریق مستقیم سوخت (DIS) از نکات مثبت این موتور به حساب می آید. الزام موتور به استاندارد آلایندگی یورو ۵ موجب شده این موتور علی رغم اصلاح و به روز رسانی فنی، نسبت به نسل قدیمی اش (مورد استفاده در خودروی MVM 315) حدود ۵ نیوتن متر و ۲ اسب بخار ضعیف تر باشد.

مشخصات ECU خودرو MVM X22

ایسیو خودرو ایکس ۲۲ از نوع مگنتی مارلی  (Magneti Marelli) است. استفاده از این ECU در خودروهای چینی تازگی دارد و نحوه ریمپ آن دارای نکات خاصی می باشد.

تصویر ECU مگنتی مارلی خودرو ام وی ام ایکس 22  MVM X 22
تصویر ECU مگنتی مارلی خودرو ام وی ام ایکس ۲۲

تصویر ایسیو اینجا قرار بگیرد.

مزایای ریمپ ایکس ۲۲ بطور خلاصه

  • افزایش توان و گشتاور به میزان ۱۰ الی ۱۵ درصد
  • رفع صدای ناک در دورهای میانی
  • رفع مشکل کمبود کشش دورهای بالای موتور
  • رفع تاخیر پدال و دریچه گاز
  • کاهش مصرف سوخت به میزان یک لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر
  • بهبود عملکرد گیربکس اتوماتیک (نیاز کمتر به معکوس کشیدن)
  • حذف خطای فرسودگی کاتالیست (در صورت حذف کاتالیزور)
  • کاهش دمای فن خودرو (به علت بالا بودن دمای آب و ترکیدگی رادیاتور)
  • کاهش شتاب صفر تا صد 
نمای داخلی MVM X22
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *