,

ریمپ آریو Z300

آریو ۳۰۰

معرفی آریو، زوتی Z300 

 خودروی زوتی Z300 با نام دیگر آریو در اوایل سال ۹۴ توسط سایپا به کشور وارد و در دو تیپ عرضه شد. مدل دنده ای با موتور ۱۵۰۰ و مدل اتوماتیک با موتور ۱۶۰۰٫

مزایا و معایب: از مشکلات قابل توجه این خودرو عدم هماهنگی قدرت موتور با وزن بالای آن بود که موجب کندی شدید خودرو بخصوص در مسیرهای سربالایی شده است. ارائه آپشنهای مناسب نظیر نمایشگر به همراه دوربین دنده عقب، سانروف و گیربکس چهار سرعته با قابلیت تیپترونیک از نکات مثبت آن به حساب می آید.  از سوی دیگر خرابی متداول کمکهای جلو، ضعف پلوس، لوازم یدکی گرانقیمت و عدم ارائه خدمات پس از فروش مناسب توسط نمایندگیها از نقاط ضعف آن به حساب می آید.

مزایای ریمپ آریو اس ۳۰۰ یا Zotye z300

رفع صدای مخرب ناک

بزرگترین ایراد نرم افزاری آریو بخصوص در نمونه اتوماتیک، صدای ناک شدید این موتور می باشد که در عوام به صدای چق چق سوپاپ مشهور بوده اما در واقعیت صدای برخورد پیستون با جداره موتور در اثر احتراق نامناسب است. باید در نظر داشت یکی از دلایلی که منجر به تعمیر خودرو می شود ایجاد همین صدا می باشد. این ایراد در برنامه ریمپ خودروی آریو بطور کلی از بین می رود.

رفع تاخیر دریچه گاز

از دیگر ایرادات این خودرو که موجب کندی خودرو نیز شده است، وجود دریچه گاز برقی می باشد که به دلایل زیست محیطی، عملکرد آن در دورهای پایین؛ با تاخیر مواجه است. در برنامه شرکت کسپر تیونیگ با خطی سازی عملکرد پدال و دریچه ، این تاخیر بکلی برطرف می شود.

بهبود عملکرد گیربکس اتوماتیک 

برخی از مالکان خودروی اریو از عملکرد گیربکس اتوماتیک که در هنگام نیاز به معکوس کشیدن با تاخیر عمل می کند، گلایه دارند که این معضل نیز پس از اصلاح برنامه ایسیو برطرف شده و گیربکس سریعتر و هوشمندتر رفتار می کند.

رفع مشکل کشش در دنده ۳ 

خیلی از مشتریان شرکت کسپر تیونینگ بیان می کنند که خودروی آنها در دنده۳ در مواجهه با سربالاییها دچار مشکل می گردد و از ضعف کشش برخوردار است. شرکت کسپر تیونینگ با اصلاح جداول گشتاور، این معضل را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

ریمپ ایسیو آریو

خودروی آریو اس ۳۰۰ در مدل دنده ای از موتور ۱۵۰۰ سی سی به کد فنی ۴A91S  به قدرت ۱۰۴ اسب بخار و گشتاور ۱۴۱ نیوتن متر بهره می برد که با ایسیو BMD برنامه نویسی و کالیبره شده است.

در مدل اتوماتیک این خودرو با موتور ۱۶۰۰ سی سی به کد ۴A92S با توان ۱۰۸ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتن متر عرضه گشته است. مدیریت موتور آریو به عهده ECU بوش ME7 می باشد.

طبق دفترچه گارانتی خودرو وزن بالای آن در مدل اتوماتیک به ۱۳۲۳ کیلوگرم می رسد. تنظیم دقیق نسبت AFR  و خنثی کردن اثر منفی وزن از مهمترین نکات ریمپ آریو می باشد.

ریمپ زوتی (آریو z300)
نمای داخلی زوتی (آریو z300)

چکیده مزایای ریمپ آریو:

  • کاهش شتاب صفر تا صد آریو به میزان ۲ ثانیه
  • کاهش مصرف سوخت شهری نیم تا یک لیتر 
  • افزایش قدرت موتور آریو تا ۵ اسب بخار (بدون تجهیزات پرفورمنس بیشتر از این مقدار برای موتور استاندارد امکان پذیر نخواهد بود.)
  • رفع تاخیر و کپ اولیه گاز
  • رفع ایراد احتراق ناقص
  • رفع خطای فرسودگی کاتالیست
  • بهبود عملکرد گیربکس آریو
  • رفع ناک و صدای پیستون
  • افزایش کشش در دنده ۳
ریمپ آریو
ریمپ آریو

سوالات پرتکرار مشتریان در مورد آریو

آیا برای ریمپ  ایسیو آریو، نیاز به باز شدن ایسیو می باشد؟

در حال حاضر تنها برای مدل های دنده دستی آریو که از ایسیو BMD بهره می برند باید ایسیو باز شود و ريمپ از راه OBD امکان پذیر نمی باشد. ساير ECU بوش me7 بدون باز کردن ECU  ریمپ میشوند.

آیا گارانتی خودرو با ریمپ از بین می رود؟

ریمپ یک فرایند نرم افزاری بوده و تاثیری بر ظاهر خودرو (نظیر رینگ اسپرت یا دزدگیر) ندارد، بنابراین عاملی برای باطل شدن گارانتی به حساب نمی آید. اما توصیه می کنیم شما نیز از گفتن این موضوع به مسئولین نمایندگی خودداری کنید تا به عنوان بهانه ای برای از زیر بار شانه خالی کردن تعهدشان نشود.

چرا ایسیو آریو دنده دستی من از نوع بوش Me7 هست؟

 برخی از خودروهای دنده دستی آریو مشمول فراخوان تعویض ایسیو هستند که از نوع BMD به بوش ME7 تغییر کرده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *