,

ریمپ آریزو ۵ Remap Arizo

ریمپ-چری-آریزو-2

معرفی خودروی آریزو ۵

Chery Arrizo 5 در سال ۹۵ توسط مدیران خودرو، با موتور ۱۵۰۰ تنفس طبیعی ۱۱۶ اسب بخاری عرضه شد. عدم توازن قدرت موتور با وزن، خودرو را به یک تنبل متحرک تبدیل کرده بود! در سال ۹۶ برای رفع این معضل مدل توربو این خودرو ارائه شد. با افزایش ۳۵ اسب بخار، آریزو ۵ چالاک تر شد. اما بزرگترین ایراد در هر دو مدل اتوماتیک این خودرو گیربکس CVT می باشد که در کنار تاخیر پدال گاز معضل شروع حرکت را  دوچندان می کند. 

مزایای ریمپ آریزو ۵ توربو و اتمسفریک چیست؟

چری ۵ از دو نوع ایسیو در مدلهای خود بهره می برد. در رفتار متفاوت موتور توربو و اتمسفر به همین علت باید در نظر داشت که ایرادات هم متفاوت یا مشترک خواهند بود.

رفع مکث اول حرکت 

یکی از گلایه های اکثر دارندگان آریزو ۵، کندی در شروع حرکت می باشد. شرکت کسپر با اصلاح جداول دریچه گاز این مشکل را حل می کند. و مکث شروع حرکت به حداقل خود می رسد.

رفع ایراد گیر کردن در سربالایی در حرکت به عقب

در اکثر خودروهای چینی با گیربکس CVT این مشکل به چشم می خورد.  این مشکل سبب فشار بیش از حد به گیربکس و آسیب دیدگی آن می شود. در پکیج ریمپ کسپر با اصلاح جداول گشتاور دور پایین، این ایراد به کلی برطرف می شود.

آپدیت گیربکس به لحاظ عکس العمل

یکی از نارضایتی های مالکان خودروهای چینی اتوماتیک، سرعت پایین عکس العمل گیربکس به درخواستهای راننده بخصوص در زمان معکوس کشیدن است.  ما در کسپر با برنامه ریمپ، عملکرد گیربکس را به طرز چشمگیری بهبود می بخشیم.

افزایش شتاب

مشکل کشش و شتاب در مدل ۱۵۰۰ سی سی اتوماتیک بیشترین نارضایتی مالکان را به همراه داشته است . دلیل این مشکل عدم توجه شرکت سازنده به ناهمخوانی قدرت موتور و وزن خودرو می باشد. در چنین حالتی می بایست کالیبراسیون ایسیو بر مبنای نهایت توان تنظیم شود. نه استاندارد آلایندگی یورو ۵ که در کشور ما امکان پاس کردن آن وجود ندارد! 

رفع لگ توربو

بزرگترین ایراد آریزو۵ توربو که متاسفانه به مالکان اطلاع داده نمی شود، افت لحظه ای شتاب در حین ورود توربو شارژ به مدار می باشد. سیستم توربو شارژ بطور معمول از حدود ۱۸۰۰ دور بر دقیقه، کم کم وارد مدار شده. در ۲۴۰۰ دور بر دقیقه، به ماکزیمم راندمان میرسد که به Spool مشهور است. اما روی دیگر این سکه ابتدای وارد شدن به مدار توربو می باشد.چون به نهایت دور خود نرسیده، ابتدا مکث یا اصطلاحا کپ زیر پدال گاز ایجاد می کند. سپس شروع به دور گیری می کند. این فرایند لگ توربو  Turbo lag نامیده می شود. در برنامه کسپر این لگ به حداقل خود میرسد طوری که راننده آن را احساس نمی کند. 

ریمپ ایسیو آریزو ۵ و آریزو ۵ توربو

موتور نوع اتمسفر با کد SQRE4G15B شناخته می شود. در حقیقت چری آریزو را با همین موتور در بازارهای مختلف عرضه کرده.  موتوری با ۱۱۴ اسب بخار و ۱۴۱ نیوتن متر گشتاور و با ایسیو ME7.

در ریمپ آریزو ۵، ECU از دسترسی به برنامه جلوگیری میکند. بنا بر این رعایت نکات مرتبط با قفل نرم افزاری بسیار مهم است. همچنین رعایت ریمپ بر مبنای نسبت AFR بهینه نیز الزامی می باشد. با انجام این کار خودرو از لختی و کندی رهایی می یابد. در غیر اینصورت تفاوت محسوسی را شاهد نخواهید بود.

در خودروی آریزو ۵ توربو از موتور SQRE4T15B استفاده شده است. این موتور به دلیل استفاده از توربوشارژ قادر است ۱۴۴ اسب بخارو ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند.

 تا زمانی که توربو به نهایت دور خود نرسد، خودرو داری کپ یا خفگی در دور پایین بوده که در کنار گیربکس CVT امری اجتناب ناپذیر می باشد. 

ریمپ ایسیو آریزو ۵

ایسیو موتور توربو از نوع ME17 می باشد. این ECU به لحاظ نرم افزاری کاملاً متفاوت بوده و در ریمپ این ایسیو ، در نظر گرفتن اصلاح جداول بوست توربو بسیار مهم است. عدم رعایت این نکته منجر به خرابی قطعه توربو شارژ خواهد شد.

خلاصه مزایای ریمپ

  • آپدیت گیربکس و افزایش سرعت آریزو ۵ عمل در معکوس دهی
  • رفع لگ Lag توربو 
  • رفع سستی شروع حرکت 
  • حذف سنسور اکسیژن دوم در صورت خرابی کاتالیست
  • کاهش شتاب صفر تا صد  آریزو ۵
  • افزایش کشش و گشتاور تا ۱۵% بخصوص در حالت کولر روشن ( مخصوص مدل معمولی)
  • افزایش توان موتور تا ۸ اسب بخار
  • کاهش مصرف سوخت تا ۱۵% 
  • افزایش واکنش (ریسپانس پدال گاز)  و رفع تاخیر
  • اصلاح جداول گشتاور جهت دورگیری یکنواخت
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *